Czytanie globalne i… „Dzieci świata”

http://dzielnaoliwka.blogspot.com/

Jestem pełna podziwu dla wielkiej pomysłowości mam, które przekonały się wcześniej do zabaw w czytanie globalne.  Okazuje się, że (jak pomyśleć odrobinkę) czytanie globalne można stosować często, przy wielu różnych zabawach i wcale nienachalnie, a przy okazji.

Pani Ania Karpińska, mama 3,5-letniej Oliwki wykonała samodzielnie swej córeczce grę „Dzieci świata”. Wiem, wiem. Nie każda mama ma zdolności plastyczne, zegarmistrzowską precyzję w naturze i zacięcie do takich robótek. Oraz tatę ze stolarskim talentem. Ale modyfikować można i gotowe gry. Wystarczy wprowadzić element czytania, czyli tu   i tam umieścić karteczkę z napisem, dołożyć pocztówki z obrazkami         i wyrazami, planszę do gry z samymi obrazkami wzbogacić o napisy       i czytanie globalne już się odbywa.

P.S. Pamiętajmy, by czcionka była duża i wyraźna, bezszeryfowa (czyli bez poszerzeń w laseczkach na dole i górze – Times New Roman odpada), czarna, najlepiej Century Gothic, Arial, Tahoma, Calibri.

Gra DZIECI ŚWIATA.

Wprowadziłam kilka modyfikacji względem oryginału i tak nasza wersja jest wzbogacona o wiedzę encyklopedyczną na „pocztówkach” oraz wyrazy do czytania globalnego, kostka z kropkami 1-6 oraz druga z kierunkami prawo/lewo oraz strzałkami jak na planszy.

1Każdy pionek to mieszkaniec innego kraju.

2Na planszy każdy ma swój charakterystyczny domek.

3Dodatkiem w naszej grze są również karty prezentujące dzieci, a na odwrocie ich kraje.

45Każde dziecko posiada sześć pocztówek które później w grze rozdaje.

67Na odwrocie każdej pocztówki znajdują się najważniejsze fakty dotyczące tego co przedstawia.

89

Pani Aniu, zabrakło mi na koniec króciutkiej bodaj instrukcji obsługi tej gdy, ale bystrzy rodzice domyślą się o co chodzi…

2 odpowiedzi na „Czytanie globalne i… „Dzieci świata”

Maja pisze:

Taki sposób nauki dzieciaków jest jednym z najbardziej niesamowitych i wdzięcznych

MT-K pisze:

Tak, Pani Maju. Stara prawda, że w zabawie dziecko najszybciej przyswaja wiedzę. Czy Pani mogłaby nam coś więcej na ten temat powiedzieć? :-)
Pozdrawiam.