Czytanie globalne i… „Dzieci świata”

http://dzielnaoliwka.blogspot.com/

Jestem pełna podziwu dla wielkiej pomysłowości mam, które przekonały się wcześniej do zabaw w czytanie globalne.  Okazuje się, że (jak pomyśleć odrobinkę) czytanie globalne można stosować często, przy wielu różnych zabawach i wcale nienachalnie, a przy okazji.

Pani Ania Karpińska, mama 3,5-letniej Oliwki wykonała samodzielnie swej córeczce grę „Dzieci świata”. Wiem, wiem. Nie każda mama ma zdolności plastyczne, zegarmistrzowską precyzję w naturze i zacięcie do takich robótek. Oraz tatę ze stolarskim talentem. Ale modyfikować można i gotowe gry. Wystarczy wprowadzić element czytania, czyli tu   i tam umieścić karteczkę z napisem, dołożyć pocztówki z obrazkami         i wyrazami, planszę do gry z samymi obrazkami wzbogacić o napisy       i czytanie globalne już się odbywa.

P.S. Pamiętajmy, by czcionka była duża i wyraźna, bezszeryfowa (czyli bez poszerzeń w laseczkach na dole i górze – Times New Roman odpada), czarna, najlepiej Century Gothic, Arial, Tahoma, Calibri.

Gra DZIECI ŚWIATA.

Wprowadziłam kilka modyfikacji względem oryginału i tak nasza wersja jest wzbogacona o wiedzę encyklopedyczną na „pocztówkach” oraz wyrazy do czytania globalnego, kostka z kropkami 1-6 oraz druga z kierunkami prawo/lewo oraz strzałkami jak na planszy.

1 Każdy pionek to mieszkaniec innego kraju.

2 Na planszy każdy ma swój charakterystyczny domek.

3 Dodatkiem w naszej grze są również karty prezentujące dzieci, a na odwrocie ich kraje.

4 5 Każde dziecko posiada sześć pocztówek które później w grze rozdaje.

6 7 Na odwrocie każdej pocztówki znajdują się najważniejsze fakty dotyczące tego co przedstawia.

8 9

Pani Aniu, zabrakło mi na koniec króciutkiej bodaj instrukcji obsługi tej gdy, ale bystrzy rodzice domyślą się o co chodzi…

2 odpowiedzi na „Czytanie globalne i… „Dzieci świata”

Maja pisze:

Taki sposób nauki dzieciaków jest jednym z najbardziej niesamowitych i wdzięcznych

MT-K pisze:

Tak, Pani Maju. Stara prawda, że w zabawie dziecko najszybciej przyswaja wiedzę. Czy Pani mogłaby nam coś więcej na ten temat powiedzieć? :-)
Pozdrawiam.