Konkursik Sierpniowy – p. Ania Zięba, mama Szymka (cz.1)

Oto historia czytania globalnego w domu Szymka. No cóż, czapka z głowy Pani Aniu. Zabawy w czytanie z czterolatkiem, gdy w tle rozrabiają (z pewnością żywe jak srebro) dwuletnie bliźniaki… No, no… I jakie efekty. Gratulujemy!

Naukę czytania globalnego zaczęliśmy już rok temu, ale o ile początki były dobre, o tyle po krótkim czasie zapał ostygł, zabawy się nie podobały, Szymek był rozdrażniony, a mi zabrakło cierpliwości. Porzuciliśmy naukę, karty odstawiłam na półkę.

Tuż przed rozpoczęciem tegorocznych wakacji postanowiłam, że trzeba spróbować – albo teraz, albo wcale. We wrześniu wracam do pracy, a syn do przedszkola, więc stwierdziłam, że to najlepszy moment, aby nie zaprzepaścić szansy. Czas wakacji był dla nas obojga idealny.
Szymek bardzo szybko uczył się nowych słów, codziennie poznawał nowe. W ciągu 1,5 miesiąca nauczył się ok. 35 wyrazów.

Codziennie czytamy wszystkie, więc nie ma mowy o zapominaniu. Szymek sam tak zadecydował, bo lubi układać z kart komin, koło, drogę, a do tego potrzeba wielu kart. Zazwyczaj czytamy wieczorem, po kąpieli, bo wówczas mamy czas tylko dla siebie.

Mam jeszcze dwuletnie bliźniaki, więc zamieszanie w ciągu dnia jest spore. Czasami udaje się zabawić w czytanie w ciągu dnia, np. na dworze, ale bliźniaki muszą być wówczas daleko 😉 Nie blokuję im dostępu do czytania, wręcz przeciwnie – powoli oswajam ich z kartami (córka już załapała kilka słów), ale czytanie 3w1 na tym etapie jest niemożliwe.

Muszę jeszcze napisać, że te niespełna dwa miesiące wystarczyły, aby syn zainteresował się literami. Zaczyna o nie pytać – „co to”, a kiedy odpowiadam „to k”, pyta „k jak co?”. Fantastyczna sprawa. Od kilku dni Szymek rozpoznaje też słowa, które już zna, w elementarzu. Kiedy rozpoznał pierwsze, zrobił wielkie oczy, uśmiechnął się i nieśmiało powiedział „mama”. Duma wielka – i moja, i syna 🙂

Podsumowując – wakacje to dla nas na pewno nie czas leniuchowania. Sezon lipiec/sierpień 2016 zawsze będzie kojarzył mi się z czytaniem globalnym.

Pozdrawiam serdecznie,