Jak się bawić z dwojgiem…

W naszych globalnych rodzinkach uczynił się wysyp młodszego rodzeństwa. Oto rada mamy kilkuletniej Laury i kilkumiesięcznej Mili jak można bawić się planszami lub książeczkami z obiema dziewczynkami jednocześnie:

 

Jak się bawić w czytanie globalne, jeśli mamy dwoje dzieci, pomiędzy którymi jest znaczna różnica wieku (jedno mówi, a drugie nie mówi)?

 

Oto moja propozycja zabawy:

 

·      Siadamy przed dziećmi na podłodze (mniejsze dziecko może siedzieć w bujaczku).

 

Pokazujemy dziecku mówiącemu lub temu co umie czytać pierwsze słowo. Dziecko czyta, odwracamy planszę obrazkiem wraz z podpisem w stronę mniejszego dziecka.

Mniejsze dziecko gestem lub miną daje nam znać, czy przeczytane przez brata/siostrę słowo zgadza się z umieszczonym obrazkiem (jeśli mniejsze dziecko tego nie potrafi, dorosły sam za niego udziela odpowiedzi).

 

 

·      Starsze dziecko losuje planszę  spośród kilku wybranych („kot”, „tort”, „lody”) i odczytuje głośno słowo np. tort. Młodsze dziecko lub rodzic ilustruje gestem lub dźwiękiem  to słowo np. naśladując jedzenie ciasta czy miauczenie kota.  W nagrodę i mniejsze i większe dziecko oglądają obrazek znajdujący się na drugiej stronie.

 

·      I jeszcze z sylabkami (robiłam to przy okazji innych obrazków, ale z planszami może być bardziej ciekawie). To zabawa dla starszego dziecka.

 

Rodzic pisze na sztywnej kartce wybrane słowo np. „balon”, „mama” i tnie kartkę, tak aby powstały sylaby. Następnie rozsypuje sylaby, a dziecko patrząc na wzór znajdujący się na planszy układa całe słowo.

A

http://img-fotki.yandex.ru/get/4137/981986.4/0_7ed92_a7c013c0_orig