Konkurs Zimowy – Neuman Agnieszka

Myślę, że z przyjemnością obejrzycie filmik z małą Kalinką i to co  potrafi Literkowa Księżniczka jak nazywa ją mama. Kalinka jest dzieckiem autystycznym, nie mówi, znakomicie natomiast porusza się w świecie wyrazów.  Umiejętności dziewczynki są zadziwiające.

 

Witam serdecznie:)

 

 

Jestem mamą Kalinki.  Pozwolę sobie przesłać filmik na konkurs. Kalinka ma 3 latka i 3 miesiące, jest dzieckiem niemówiącym ( nie wypowiada żadnego słowa tylko buczy) – diagnoza autyzm.

 

Około 3 miesięcy temu zauważyliśmy duże zainteresowanie Kalinki literami  oraz napisami i wykorzystujemy to w terapii.

 

Kalinka dopasowuje napisy do obrazków oraz podaje napisy na prośbę. Kalinka potrzebuje około 3 powtórzeń by zapamiętać napis. Rozkładamy obrazki,  następnie podajemy Kalince fiszkę z napisem wypowiadając głośno nazwę.  Kalinka dopasowuję  napis do obrazka, po około 3 takich powtórzeniach dziecko dopasowuje napis bez naszego czytania- tak jak jest to zaprezentowane w filmiku.

 

Kalinka nie chciała pokazywać przedmiotów np. w domu:  szafy, drzwi, lampy, ściany, okna  czy też innych rzeczy, dlatego też wykorzystujemy jej zamiłowanie do napisów i przedmioty w domu mamy obklejone napisami.

 

W taki sposób zaczęła pokazywać przedmioty paluszkiem :)

 Taka mała literkowa księżniczka:)

 

Pozdrawiam

 

Agnieszka Neuman- mama Kalinki

 

Pamięć Kalinki jest zdumiewająca! Po trzech powtórzeniach dziecko zapamiętuje obraz graficzny wyrazu. To naprawdę niebywałe. Dzieci autystyczne mają zaburzoną komunikację z otoczeniem. W tej sytuacji umiejętność kojarzenia obrazu z dźwiękiem może bardzo pomóc opiekunom dziecka w rozumieniu jego potrzeb i nastrojów.

Pani Agnieszce należą się wyrazy uznania za to, że podążyła za zainteresowaniami dziecka i uczyniła z nich element terapii.

590f868dd459