II Konkurs Wiosenny – Monika Dudek

Oddaję teraz głos Pani Monice Dudek, która jak nikt potrafi tchnąć ducha w ulubione zabawki synka – Prosiaczka i Pingwinka. Prawdę mówiąc te zwierzaki odwalają za mamę robotę – zachęcają chłopca do zabawy, kontrolują jej przebieg, podpowiadają, korygują błędy, albo popełniają je tak, by interweniować mógł Mikołaj (3 lata 9 miesięcy).

 

Poczytajcie, popatrzcie:

 

 

Czytanie globalne dla dziecka to tylko i wyłącznie zabawa, aby taką pozostała leży w postępowaniu rodzica. Aby zabawy w czytanie globalne były urozmaicone, fascynujące, pełne śmiechu nie potrzeba wiele. Wystarczy odpowiednie podejście rodzica („nic na siłę” ), do  tego wesołe dziecko i sukces gwarantowany.

 

Wykorzystajmy ulubione zabawki i rekwizyty dzieci, bądźmy kreatywni w wymyślaniu zabaw, dziecko poprowadzi nas w odpowiednim kierunku, wskaże, co lubi najbardziej i co je śmieszy najbardziej.

 

I… sami wcielmy się w małe dzieci. Wtedy jest najwięcej śmiechu, zabawy. A jak jest dużo zabawy, to jest i dużo nauki. Wygłupiajmy się z dzieckiem, ile się da. A nasz maluch sam upomni się o zabawę w słowa.

 

 

Załączamy  konkursowy filmik, w którym biorą udział również Prosiaczek i Pingwinek, których Miki ciągle zaprasza do zabawy. Ciekawe dlaczego?

590f868dd459

Pozostałe filmiki nie konkursowe. Chwalimy się tylko :).

590f868dd459

Pani Moniko! Jakżebym mogła nie ujawnić tych filmików! Pierwszy zawiera kapitalny pomysł na wykonane domowym sposobem (wydrukowane-zalaminowane- podklejone taśmą magnetyczną, z allegro, za grosze)  DOMINO  MAGNETYCZNE  DO  CZYTANIA  GLOBALNEGO.

Dla mnie bomba! Za tablicę służy… metalowa blaszka do pieczenia.

 

Na drugim filmiku Mikołaj „podpisuje” obrazki – zdaniami!! – znów korzystając z tabliczek z magnetycznymi taśmami. Tablicą jest tym razem obszerna  lodówka. Popatrzcie jak chłopczyk pięknie sobie radzi:

Z

590f868dd459

Spróbujcie do zabaw w czytanie wprowadzić postacie z zewnątrz. Wystarczy maleńka kukiełka na paluszek, która przemówi głosem zwierzątka, a zabawa od razu nabiera rumieńców.