RECENZJA & ROZDANIE (Czego Jaś się nie nauczył)

Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał

Wydawnictwo Aksjomat

Autorzy: Bogusław Michalec, Marek Mikołajewicz

Ilustracje: Piotr Stachyra

Mysz pod miotłą siedzi cicho,

bowiem nie śpią kot i licho.

Marzy jednak co sobota,

że pogoni kotu kota.

To fragment jednego z urokliwych, skrzących się dowcipem wierszyków w nowej książce Aksjomatu. W podtytule czytamy: Zbiór przysłów i powiedzeń z wyjaśnieniami dla dzieci.

No i mamy niezwykłą, bardzo potrzebną książeczkę. Niezwykłą, bo popatrzcie sami. W króciutkim fragmencie wiersza mamy aż cztery popularne powiedzenia (siedzieć cicho jak mysz pod miotłą, licho nie śpi, napytać biedy, pogonić komuś kota). Takie właśnie są wierszyki w tej książce – błyskotliwe i jakby od niechcenia naszpikowane powiedzeniami i wyrażeniami, leciutkie, dowcipne, po prostu niezwykłe.

Każdy wierszyk ma swój „słowniczek” uświadamiający co w rymowance jest powiedzeniem i jakie kryje ono przesłanie. Te słowniczki są niezwykle cenne, bowiem wiele powiedzonek nafaszerowanych jest archaizmami, których treść bez wyjaśnienia trudna byłaby do zrozumienia.

Wierszyki z powiedzonkami i wyrażeniami przeplecione są przysłowiami, a każde z nich objaśnione zwięźle i przystępnie.

Niezwykłe są ilustracje. Bohaterami wszystkich rymowanek są zwierzęta, toteż zabawne wizerunki zwierzaków towarzyszą czytelnikowi na każdej stronie. Bawiłam się tymi rysunkami równie pysznie jak wierszykami, bowiem zwierzątka prezentują bogatą gamę emocji – są rozbrykane, smutne, zakłopotane, zdumione,  zaciekawione – są przeurocze.

Dlaczego uważam, że książka ta powinna się znaleźć w każdym porządnym, dziecięcym księgozbiorze? Bo polskim dzieciom ogromnie wzbogaci słownictwo. Dzieciom innych narodowości zaś pozwoli zrozumieć określenia, których mimo niezłej nawet znajomości języka polskiego nie są w stanie pojąć. Przysłowia bowiem, określenia i wyrażenia to idiomy, z wyjaśnieniem których nawet tata ma problemy, a translator zęby sobie na nich łamie… ?

Wydawnictwo Aksjomat obdaruje dwoma egzemplarzami książki wytypowane osoby. Aby wziąć udział w losowaniu należy polubić i udostępnić tę recenzję oraz napisać w komentarzu jakie popularne powiedzonko/przysłowie słyszy się często w Waszym domu.

Zabawa trwać będzie do 24 września. Zapraszam. W typowaniu szczęśliwców znów wezmą udział Bardzo Ważne Osoby z Wydawnictwa Aksjomat… ?