III Konkurs Letni– Patrycja Sobczyk

Pani Patrycja Sobczyk przedstawia nam swoją córeczkę, 15-miesięczną Karinkę, podczas zabawy planszami. Odpowiada też na oba konkursowe pytania:

Dzień dobry,

poniżej przesyłam odpowiedzi na pytania :

Odp.1

Książeczka do czytania globalnego zawiera krótkie i proste teksty. Charakteryzuje się niewielką objętością i częstymi powtórzeniami, które pozwalają zapamiętać obrazy graficzne słów. Obrazek doskonale odzwierciedla tekst, który jest przedstawiony pod ilustracją.

Odp.2

Napisy na planszach powinny wyglądać następująco :

Czcionka (najlepiej century gothic, bez ozdobników, wielkość: 140-150 punktów, pogrubiona, kolor czarny. Ułożenie kartki poziome.
Rysunki na planszach muszą być jednoznaczne i nie mogą budzić wątpliwości. Dlatego ryzykowne jest przedstawianie na planszach innych części mowy niż rzeczowniki. Niektóre czasowniki są trudne do zilustrowania. Czasowniki lepiej zapisywać w formie osobowej. Na planszach prezentujemy to co dziecku najbliższe.

Krótko i na temat. Ale odpowiedzi poprawne i plansze Karinki są graficznie bardzo dobre. Wątpliwości budzi we mnie jedynie „wąż”. Czy Karinka widziała kiedyś węża czy to abstrakcyjne dla niej słowo? Takich „dalekich znaczeniowo” słów lepiej unikać w zabawach z najmłodszymi dziećmi. Trudno je zapamiętują. Chętnie zobaczyłabym Was w akcji Pani Patrycjo. Proszę podesłać jakiś filmik. Jeśli Karinka rozpoznaje 2-3 wyrazy to już jest się czym pochwalić…

123