RECENZJA & ROZDANIE (Wielki dzień małej króliczki)

Wielki dzień małej króliczki

Wydawnictwo Wilga/GW Foksal

Autor: Swapna Haddow

Ilustracje: Alison Frien

Wielki dzień małej króliczki to książka adresowana do małych czytelników. Takich w wieku przedszkolnym. Zapewniam Was jednak, że i dorosły czytający maluchowi też się przy tej książce wzruszy.

Mała Króliczka nudzi się. Chciałaby się pobawić, ale mama zajęta jest pracą, a rodzeństwo obowiązkami. Może dziadek – Wielki Królik da się namówić na wspólną zabawę? Ale dziadek także oznajmia, że ma tego dnia sporo rzeczy do zrobienia, co szalenie dziwi Małą Króliczkę, która jest przekonana, że dziadek całymi dniami wygrzewa się w słońcu.

Wielki Królik proponuje, by wnuczka została jego asystentką i towarzyszyła mu w planowanych na ten dzień wyprawach.

Na początek odwiedzają sympatycznego, ale mocno strapionego Kreta, który zasiedlił niedawno nową norkę. Mieszkanie okazało się jednak bardzo ciemne, rosnący w pobliżu kasztanowiec rzuca zbyt wiele cienia i planowane urodziny Małego Krecika chyba… chyba się nie odbędą, bo rodzice innych zwierzątek będą się obawiali o bezpieczeństwo swych dzieci w norce pogrążonej w ciemnościach.

Ale nie tylko Kret ma zmartwienie. Babci Jeżowej dokucza przeziębienie i…chyba samotność. Pan Orzesznica musi pilnie powiększyć gniazdo, ale ktoś musiałby w tym czasie zapewnić opiekę czwórce jego dzieci. Wiewiórka skręciła łapkę i nie może zdobyć pożywienia dla swych maluchów… Mała Króliczka stwierdza, że jej zmartwienie („nie mam się z kim bawić”) nie jest jedyne i największe.

Co dalej? A nie powiem. Przeczytajcie sami. Ta niewielka książka mówi o wielkich sprawach. O empatii, altruizmie, bezinteresowności i radości jaką można odczuć myśląc nie tylko o sobie.

Wielki dzień Małej Króliczki wydano bardzo starannie. Delikatne, subtelne ilustracje idealnie konweniują z refleksyjną treścią książeczki.  Twarda oprawa   znakomicie imituje płótno.

Warto tę książkę mieć w swoim księgozbiorze, warto kupić ją jakiemuś dziecku w prezencie.