Czytanie globalne i… dinozaury, Akademia Małego Europejczyka, Szczecin (p. Ola Nowicka i p Ania)

Szczecińskie przedszkolaki (i te młodsze i starsze) przez tydzień karmiły się tematem dinozaurów. Temat ów panie realizowały tak barwnie i pomysłowo, że chciałabym do niego powrócić kilka razy.

Naturalnie, jak zawsze, nauczycielki „otulają dzieci słowem” i podrzucają tu i tam plansze z wyrazami oraz tworzą warunki do globalnego odczytywania wyrazów.

W grupie starszej na początek wychowankowie szukali w kubełkach z trawą ukrytych tam kartoników z literkami. Na odwrocie kartoniki zawierały cyfry od 1 do 8. Zadaniem dzieci było dopasować cyferki do identycznych, pod rysunkiem dinozaura. W ten sposób utworzył się dzieciom napis „dinozaur”. Potem przedszkolaki tworzyły własne dinozaury z kartonu, a gdzieś tam po drodze oglądały publikacje o dinusiach i poznawały ich nazwy bawiąc się figurkami. To był początek tygodniowej przygody z tymi sympatycznymi stworzeniami. Cdn.