III Konkurs Jesienny – Bożena Buza

Pani Bożenko, trzymam za słowo i czekam cierpliwie na obiecane relacje z postępów u Tymka, Zosi i przedszkolaków.

1. O metodzie czytania globalnego dowiedziałam się dzięki szkoleniu, jakie zorganizowane zostało przez pracodawcę, w którego przedszkolu pracuję. Jest to placówka prowadzona przez Siostry Zmartwychwstanki w Brusach.

2. Postanowiłam zacząć zabawę metodą czytania globalnego zarówno w grupie przedszkolnej, w której jestem nauczycielem – jest to grupa 3-latków licząca 23 dzieci.

Ponadto zabawę zaczęłam w domu – ze swoją dwójką dzieci. Zosia – aktualnie 1 rok 1 miesiąc, Tymoteusz – aktualnie 5 lat 9 miesięcy. Postanowiłam sprawdzić, jak zabawa, która już po miesiącu wprowadzania daje dzieciom (i tym w przedszkolu, i tym w domu) wiele radości – pomaga wprowadzać dzieci w „świat” książek, wyrazów, liter.

Tymek jest dzieckiem chorującym na zespół genetyczny – Zespół Williego – Pradera. Codzienne czynności – bieganie, chodzenie – wykonuje bardzo powoli i z utrudnieniem (zaczął chodzić dopiero w wieku 3,5 roku). Ma obniżone napięcie mięśniowe, przez co każda czynność manualna to dla niego duże wyzwanie.

Do tej pory nie interesował się czytaniem, pisaniem, literami – choć bardzo lubił oglądać książki. Teraz – od kiedy zaczęliśmy zabawę z książeczkami z serii To ja ci mamo poczytam – Tymek zaczyna sięgać po książeczki, nawet „czyta” je Zosi.

Obserwuje moją zabawę z Zosią, po czym – co zabawne – gdy ja nie patrzę – podchodzi do Zosi i demonstruje jej tablice z wyrazami, sprawdza czy już zapamiętała, co jest na nich napisane. Zarówno on, jak i Zosia czerpią z tego wiele radości.

Nasza zabawa z czytaniem globalnym trwa dopiero miesiąc…ale już widzę jej pozytywny wpływ na Zosię i Tymka. I mam nadzieję – już niedługo pochwalić będziemy mogli się z postępów, jakie Tymek i Zosia czynią dzięki naszym zabawom 🙂

3. Na stronę czytania globalnego natrafiłam szukając materiałów na temat czytania globalnego przed szkoleniem organizowanym w pracy.

4. Zosia – 1 rok 1 miesiąc
Tymek – 5 lat 9 miesięcy

1. Zosia jest zafascynowana barwnymi obrazkami na planszach – mimo to zawsze odwraca planszę na drugą stronę i sprawdza czy też „coś tam jest”.
2. Tymek prezentuje wyrazy Zosi
3. Tymek czyta książeczkę pt. Mycie
4. Zosia próbuje naśladować czytającą mamę (pokazuje palcem i nawet wychodzi jej słowo HOP)
5. Zosia obserwuje wyrazy demonstrowane przez mamę

Pozdrawiam

Bożena Buza

konk1konk2konk3konk4konk4