Seria „To ja ci mamo poczytam”

Seria 43 maleńkich książeczek powstała w oparciu o doświadczenia amerykańskich psychologów i pedagogów ale dostosowano ją do specyfiki naszego języka. Książeczki nawiązują do idei czytania globalnego – składają się z krótkich, często powtarzających się wyrazów. Opatrzono je barwnymi, dynamicznymi, zabawnymi ilustracjami.

Pierwsza część serii zawiera wyłącznie wyrazy naśladujące różne odgłosy (zwierząt, przedmiotów), może być czytana już niemowlakom. Kolejne części zawierają coraz bardziej rozbudowane zdania, o większym stopniu trudności. Wszystkie książeczki posiadają nalepki, którymi dziecko może zaznaczyć moment, w którym po raz pierwszy samo „odczyta” tekst.

Książeczki z serii „To ja ci mamo poczytam” można traktować odrębnie, mogą stanowić także uzupełnienie zestawu z planszami. Jeśli jednak zaczynamy zabawę w czytanie z maluszkami w wieku przed przedszkolem, nie radziłabym poprzestawać na samych książeczkach, w których – siłą rzeczy – czcionka jest mniejsza niż na planszach.

Bohaterami serii są dzieci – Maja i Jaś oraz kot Olo. Imiona bohaterów serii znajdują się na planszach zestawu do nauki czytania.

Wydawnictwo Pentliczek, Warszawa, 2011r.

Poziom II, 3 część serii

Wydawnictwo Pentliczek, Warszawa, 2014r.

Poziom II to trzecia część serii „To ja ci mamo poczytam”. Znowu spotykamy poznanych wcześniej bohaterów – Maję i Jasia. Towarzyszy im Olo – kot rozrabiaka, który nieustannie pakuje się w przeróżne tarapaty.

Teksty w tym zbiorku są jeszcze bardziej rozbudowane. Przybywa więcej dłuższych słów, ale pozostajemy wierni idei czytania globalnego – wyrazy powtarzają się często, by dziecko łatwo mogło utrwalić sobie ich graficzny obraz.

Jak w poprzednich książeczkach prosimy, byście podczas wspólnego czytania wskazywali dziecku poszczególne wyrazy oraz by zabawa w czytanie odbywała się bez przymusu i tylko wtedy gdy i Wy, i Wasze dziecko macie na nią ochotę.

Zachęcam do zapoznania się  z recenzjami rodziców i pedagogów – w zakładce „Recenzje”