Zeszyt Pierwsze Pisanie

 

 

Pierwsze pisanie   to absolutna nowość na rynku polskim.

– wewnątrz zeszytu znajduje się 10 kolorowych, dwustronnych arkuszy z liniaturami 3D,
– odstępy między liniami są duże, co ułatwia pierwsze próby pisania liter i szlaczków,
– cztery linie, których wymaga pisownia polskich liter, tworzą odrębną całość, zapobiegającą wkraczaniu na sąsiednią liniaturę,
– zewnętrzne tłoczenia stanowią mechaniczną barierę, ułatwiającą utrzymanie prawidłowej wielkości liter,
– odpowiednio dobrane kolory tła i pól pisarskich pomagają dziecku utrzymać się w liniach.

Zeszyt  Pierwsze pisanie  otrzymał rekomendację amerykańskiego psychologa klinicznego  – Johna Thurmana:

Badania w dziedzinie rozwoju mowy dowiodły, że istnieje pewien optymalny przedział czasowy na rozwinięcie umiejętności komunikowania się. W przypadku dzieci z opóźnieniem rozwoju mowy bądź innymi dysfunkcjami, wczesna interwencja jest jednym z najważniejszych czynników, które mogą usprawnić rozwój kognitywny i umożliwić dzieciom wykorzystanie ich pełnego potencjału komunikacyjnego. Blok „Pierwsze pisanie” może być istotnym narzędziem pomagającym dzieciom rozwinąć podstawowe umiejętności pisemne i językowe.

John Thurman, Ph D., psycholog

Wydawnictwo Pentliczek, Warszawa, 2013 r.

Kiedy pisanie liter czy szlaczków w zeszycie tradycyjnym nie przynosi spodziewanych efektów, a dziecko zniechęca się coraz bardziej, warto sięgnąć po nowość na rynku wydawniczym, pomoc edukacyjną w postaci zeszytu z liniaturą 3D. 
Autorką zeszytu jest Maria Trojanowicz-Kasprzak, filolog polski i wieloletni pedagog przedszkolny, która za cel postawiła sobie poszukiwanie coraz lepszych metod aktywizowania i stymulowania rozwoju dzieci.
Wspomniany zeszyt jest przeznaczony do ćwiczeń w pisaniu dla najmłodszych dzieci oraz dzieci z problemami – niedowidzących oraz zagrożonych dysgrafią. Praca z nim powoduje, że żmudne próby pisania przestają być nudnym obowiązkiem, a przeradzają się w przyjemność.
Zeszyt składa się z 16 kolorowych stron oddzielonych czterema liniami, których wymaga pisownia polskich liter. Specyfiką zeszytu są duże odstępy pomiędzy liniami, co znacznie ułatwia pierwsze próby ćwiczeń grafomotorycznych oraz pisania, natomiast charakterystyczne żłobienia na górnej i dolnej linii każdej liniatury stanowią barierę uniemożliwiającą pisanie zbyt dużych liter, a w konsekwencji wkraczanie na sąsiednią liniaturę. Dodatkowym atutem, a zarazem pomocą szczególnie dla dzieci niedowidzących, jest zaprojektowanie głównej płaszczyzny pisarskiej w żółtej barwie.
Zeszyt świetnie sprawdza się zarówno wśród uczniów rozpoczynających właśnie swoją przygodę w pisaniu, jak również w pracy z dziećmi młodszymi, które doskonalą rękę podczas odwzorowywania tzw. Szlaczków, przygotowując się w ten sposób do nauki pisania. Przetestowałam go z moimi maluchami. Dzieci bardzo szybko orientują się w rozmieszczeniu zeszytu, chętniej wybierają go do ćwiczeń grafomotorycznych, które z kolei nie sprawiają im wówczas większych trudności.
Jeśli chcemy, by pierwsze szkolne kompetencje naszych dzieci stawały się przyjemnością – polecam zdecydowanie skorzystanie z udogodnień, jakie oferuje zeszyt z liniaturą 3D.
Iwona Pietrucha – nauczycielka przedszkola
Pierwsze pisanie. Zeszyt z literaturą 3D
Autor: Maria Trojanowicz-Kasprzak
wyd. Pentliczek
wiek: 3+