IV Konkurs Zimowy – p. Weronika Zakrzewska-Rudzińska, Ania i Jaś

Pani Weronika jest mamą Ani (przedszkole, średniaki) i Jasia (lat prawie 8), który zmaga się nie tylko z autyzmem, ale i innymi neurologicznymi przypadłościami.

Czytanie globalne towarzyszyło tej rodzinie od kiedy pamiętam. I od kiedy pamiętam p. Weronika dzielnie stawała do wszystkich konkursów. O obecnym pisze tak.

Witam,

mistrzami w książeczkach nie jesteśmy. Mieliśmy szalenie dużo pomysłów, które okazywały się zbyt skomplikowane w treści i formie. No cóż trzeba przyznać, że napisać książkę to trudna sztuka.

Książka Ani jest o przedszkolu, o przyjaciółkach. Ania jest w przedszkolu na etapie poznawania liter, zaczyna podpisywać się, co uczyniła na jednym z obrazków. I choć pisanie drukowanymi jest sprzeczne, pisanie książeczki potraktowaliśmy jako dobrą zabawę i wspólne spędzanie czasu. Na rysunku o Mani Mania ma kołtuny, jak to Ania zaznaczyła, choć sama też je ma 🙂

Książeczka Jasia od foto 40 – padło na flagi, którymi ostatnio się zainteresował, ale … hmm on by wolał bardziej o wirusach grypy typu B, paciorkowcach, makrofagach, przeciwciałach i … ale przerosło nas to. Tekst i ilustracje autora czyli Jasia.

A na koniec gra jaką udało mi się kupić w naszym ciucholandzie za całe 5zł. Gra jest oczywiście angielska, ale angielskie dodatki spakowaliśmy i czekają na zaś. A my dostosowaliśmy ją do naszych potrzeb czytelniczych. Jako, że Jaś w szkole poznaje litery i uczy się czytać. Na podobnym poziomie jest Ania w średniakach, ha ha.
Foto od 54. Gra ma na celu przeczytać słowo globalnie, a na planszy tak poruszać się by zdobyć odpowiednie litery do wyrazu. Liczy się wyraz.

Pozdrawiam serdecznie
Weronika Zakrzewska-Rudzińska

Książeczka mamy Weroniki, Ani i Jasia jak najbardziej spełnia warunki czytania globalnego. Słów jest niewiele, powtarzają się. Czcionka jest duża, wyraźna, bez ozdobników. Sugerowałabym jedynie większe odstępy między wyrazami. Rozbawiły mnie kołtuny Mani i Ani. Szkoda, że w książeczce nie ma o nich mowy, byłby akcent humorystyczny.

Dziękuję całej trójce za udział w konkursie. Jesteście niezawodni.