Jaś i Maja (Wydawnictwo Pentliczek, Warszawa, 2014r.)

 

Przyjemne czytanie – recenzja książki „Jaś i Maja. Czytanie globalne”

http://www.egodziecka.pl/Przyjemne-czytanie-recenzja-ksiazki-Jas-i-Maja.-Czytanie-globalne.html

Wydawnictwo Pentliczek w swoich zasobach ma wiele pomocy stworzonych właśnie do czytania globalnego – „zabawy w czytanie”. Dziś słów kilka o samej metodzie oraz nowej serii książek „Czytanie globalne”.

Twórcą metody czytania globalnego jest Amerykanin Glenn Doman. Jest to metoda, która polega na zapamiętywaniu całego wyrazu, bez znajomości poszczególnych liter (postrzeganie wyrazu jako całości).

Na początku nauki czytania tą metodą demonstruje się plansze z wyrazami –  dziecko zapamiętuje ich wygląd i nazwę. Dzieci czytające tą metodą nie mogą na tym poprzestać i muszą nauczyć się czytania analityczno-syntetycznego. Fenomenem tej metody jest właśnie moment, w którym dziecko samo zaczyna dostrzegać złożoność wyrazu. Może to nastąpić po kilku tygodniach lub miesiącach zabaw z metodą. Glenn Doman sugerował, aby w pierwszej fazie stosować wyrazy napisane czerwonymi literami.
„Jaś i Maja” to pierwsza część z tej serii, przeznaczona dla dzieci w wieku 1-5 lat. Najmłodsze będą słuchać i oglądać, starsze szybko zapamiętają, co który wyraz oznacza. W czytaniu tą metodą ważny jest także układ strony, jak i użyta czcionka oraz jej kolor. Zgodnie z zaleceniami twórcy w książeczce użyta została czcionka bezszeryfowa Century Gothic w kolorze czarnym.

Dodatkowo na dole strony znajduje się margines, w którym umieszczone są nowe wyrazy. Autorka w liście do czytelnika zachęca do wydrukowania ich i powieszenia w pokoju dziecka – dla utrwalenia. Przypomina także o wskazywaniu najmłodszym czytanego wyrazu, aby skojarzyli wygląd z dźwiękiem.  „Jaś i Maja” to książeczka idealna dla dzieci zainteresowanych czytaniem. Jeśli zastosujemy się do kilku zasad, sukces gwarantowany.

Malwina Milian