Czytanie globalne i …puchatkowy pakiet zadań.

http://zosiamosia.blogspot.com/2014/01/puchatkowy-pakiet-zadan.html

Oto propozycja Pani Izy, mamy dwuletniej Zosi. Pakiet zawiera propozycje zabaw stymulujących różne procesy intelektualne i obraca się wokół jednej tematyki.

Pani Izo, nie musimy szukać na zagranicznych blogach takich pakietów. U nas nazywa się to nauczanie zintegrowane i polega właśnie na tym – czytanie, pisanie, liczenie na określony temat – dla starszych dzieci. Dla młodszych – przeliczanie, usprawnianie małej motoryki, ćwiczenia i zabawy na logiczne myślenie, zapamiętywanie, analizę wzrokową, wreszcie elementy czytania globalnego, bądź poznawanie pojedynczych liter, jeśli dziecko prowadzone jest inną metodą.

Niemniej bardzo dziękuję w imieniu rodziców, którzy skorzystają i wydrukują sobie Pani propozycje. Są śliczne, pomysłowe i… podane na tacy.

W końcu udało mi się skończyć puchatkowy pakiet zadań dla Zosi (link do pakietu na końcu posta :)). Podejrzewam, że z taką formą nauki już się spotkaliście na blogach zagranicznych. Dla tych jednak, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z takimi zadaniami, krótki opis ze zdjęciami poniżej :).

  • Pisanie po śladzie.

  • Sortowanie według wielkości. Wycinamy obrazki i naklejamy lub układamy w tabelce.

 1

Sortowanie od najmniejszego do największego… i odwrotnie

2

Puzzle

3

Dopasowywanie postaci do jej cienia

4

  Segregowanie według pór roku. Wycinamy obrazki, tabelkę i nazwy pór roku. Zadaniem dziecka jest dopasowanie obrazków do odpowiednich pór roku. Następnie może samo siebie skontrolować przy użyciu tabelki kontrolnej.

5

  Co nie pasuje? W każdym rzędzie trzeba zaznaczyć, co nie pasuje.

6

Karty do liczenia. Najczęściej karty się laminuje i zaznacza klamerkami. Zosia na razie na zalaminowane kartki nakleja ciastolinę. Jak nie macie laminarki, a chcecie żeby starczyły na dłużej  proponuję zakreślać ołówkiem i po skończeniu wycierać.

7

  Co będzie następne? Wycinamy obrazki z dołu strony i dopasowujemy w puste kwadraty tak, aby powstał sensowny wzór.

8Powielanie wzoru. Wycinamy obrazki i układamy w tabelce według wzoru.

Jeśli macie jakieś wątpliwości, to śmiało pytajcie.

Mam nadzieję, że nasz pakiet przypadnie Wam do gustu. Na pewno na tym jednym nie poprzestanę, więc jeśli macie ochotę na więcej, zachęcam do odwiedzania nas. 🙂

Pakiet możecie pobrać tu: Pakiet: Kubuś Puchatek i przyjaciele

A w ogóle, to zorientowałam się, iż autorką tych pakietów jest Pani, Pani Izo. Gratuluję! Są pomysłowe i bardzo estetyczne. Posługuje się Pani wspaniałymi zdjęciami (ach, te produkty spożywcze), dobrą, przyjazną czcionką, no i podejrzałam kolejne pomysły do czytania globalnego. Warto zajrzeć na blog p. Izy. Można poszperać w prawdziwych skarbach…