Dmuchamy nie tylko na zimne – zabawy oddechowe

Prawidłowe oddychanie jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju mowy. Nawet, jeśli dziecko nie ma zaburzeń artykulacyjnych, nieprawidłowe gospodarowanie oddechem powoduje, że może zacinać się przy mówieniu lub połykać końcówki wyrazów. Zadbajmy o to, aby nasze pociechy mówiły wyraźnie, a na pewno będą pewniejsze siebie i chętnie zabiorą głos na zajęciach w przedszkolu czy w szkole. Dzieci bardzo lubią ćwiczenia oddechowe, warto więc wykorzystać ich entuzjazm i przy nadarzających się okazjach proponować różne zabawy „Chuchnij, dmuchnij”.

1

Propozycje zabaw i ćwiczeń oddechowych

  1. „Puszczanie baniek”

Ulubiona zabawa dużych i małych. Do wody wlewamy płyn do naczyń, ewentualnie kilka kropel gliceryny i gotowe. Pamiętajmy, by dziecko nabierało powietrze nosem, a wypuszczało ustami. W czasie dmuchania możemy recytować wierszyk, aby przedłużyć proces powstawania bańki:

  „Bańko, bańko udaj się,
jak się nie udasz będzie źle ! „

2

  1. „Burza w szklance wody”

Zanurzamy słomkę w szklance lub miseczce i dmuchamy mocno, aby powstały bąbelki.

3

  1. „ Zdmuchiwanie świeczki”

Dla większości dzieci, zdmuchiwanie świeczki jest świetną zabawą, warto więc to wykorzystać i nauczyć naszego malucha tej, wydawałoby się nietrudnej, umiejętności. Już podczas swoich drugich urodzin, dziecko powinno samodzielnie zdmuchnąć świeczkę. Niestety nie wszystkim dzieciom przychodzi to równie łatwo.

4

  1. „Dmuchanie w wiatraczek”

Wiatraczek możemy wykonać własnoręcznie, zwłaszcza gdy ten „sklepowy” się znudzi.

55. „Nadmuchiwanie balonika”

6

  1. „Zdmuchiwanie dmuchawców”

7

  1. „Dmuchanie opadającego piórka”

Piórko nie może upaść na ziemię, ale trzeba je utrzymać w powietrzu tylko za pomocą dmuchania. Nie wolno pomagać sobie rękami.

8

  1. „Wyliczanie na jednym oddechu, jak najwięcej wron”

Recytujemy wierszyk na jednym oddechu:
           Jedna wrona bez ogona,
            druga wrona bez ogona,
            trzecia wrona bez ogona
            (…)
            a ta jedenasta, wrona ogoniasta.

99. „Dmuchanie w gwizdek”

10

  1. „Dmuchane obrazki”

Rozwodnioną farbę rozdmuchujemy słomką po kartce, tak by powstał nasz wymarzony obrazek. Czy to będzie lew, potwór czy letnia łąka, zależy tylko od naszej pomysłowości i twórczej inwencji. To wspaniałe ćwiczenie oddechowe może okazać się atrakcyjniejsze dla dziecka niż bajka w telewizji czy gra komputerowa.

1314

Zabaw i ćwiczeń oddechowych jest bez liku. Ważne jest jednak, abyśmy nie przesadzili. Pamiętajmy o przerwach między ćwiczeniami, aby nie doprowadzić do hiperwentylacji czy zawrotów głowy. Nie wykonujemy wszystkich ćwiczeń jednego dnia .